ALT_LOGO
ALT_BLOGALT_NOVINKY

Přesměrování URL při přechodu na nový CMS


K optimalizaci (SEO) patří i přesměrování původních URL na nové. To platí i při přechodu na nový CMS. Nejlepší je adresy původního CMS zachovat. Mnohdy se stává, že nový dodavatel toto není schopen zajistit. Co dělat abychom nepřišli o vysokou návštěvnost, získanou optimalizací stránek (SEO)?


Určitě nastavit přesměrování původních URL na nové. Díky přesměrování původní URL se návštěvník dostane na stejný obsah jako před změnou systému.


Jak přesměrování zkontrolovat aby investice do SEO měla smysl?

 

1        Požádejte dodavatele o seznam všech URL starého systému. Pokud jej nemá, je přesměrování provedeno špatně nebo vůbec.

2        Používáte-li Google Analytics, stáhněte si přehled stránek. V rozhraní Analytics přejděte na Obsah > Obsah webu > Všechny stránky (anglicky Content > Site Content > All Pages). Zvolte co nejdelší časové období a exportujte záznamy do formátu pro Excel (CSV, TSV).

3        Pokud stále běží původní systém webu, stáhněte si všechny původní URL. Soubor URL adres získáte například pomocí free programu Xenu. Seznam URL je ve tvaru http://domena.cz/cesta.

 

Exportovali jste data z Google Analytics? Pak do Excelu doplňte jméno domény včetně http a zkontrolujte, aby každá adresa byla na samostatném řádku. Hotovo? Zkopírujte a uložte jako TXT soubor. Pomocí Xenu zkontrolujte přesměrování.

 

Upravte nastavení Xenu (položka Options v menu) – zaškrtněte pole Treatredirections as errors. V levém horním menu zvolte File > Check URL List (Test)


Otevře se dialogové okno, kde zvolíte připravený TXT soubor. Xenu začne URL adresy kontrolovat. Na konci kontroly Xenu nabídne možnost vytvoření reportu, zvolte Ne.


Výsledek exportujte do TSV. V menu File > Export Page map to TAB separated File….


TSV soubor si pojmenujte neco.tsv a uložte na známé místo.


Importujte data do Excelu. Soubor pro dodavatele zpřehledněte barevným označením nefunkčních URL obsahujících Not found. Předejte dodavateli a trvejte na odstranění chyb


Autor: redakce
29.03.2013